Masz pytania?Skontaktuj się z nami

KONTAKT

Obecne czasy w piłce nożnej

Warto je porównać do nieplanowanego – przymusowego zjazdu do PIT-STOPU w Formule 1. Taki przymusowy postój, z którym się mierzyliśmy, generuje mnóstwo negatywnych emocji ale też powinien uaktywniać wysokie rejestry refleksji zarówno Inżynierów jak i samych kierowców, czyli zarządzających i finalnych wykonawców.

Formuła 1 nie byłaby numerem jeden gdyby zespoły ją tworzące nie realizowały strategii rozwiązań systemowych chociażby w obszarze BEZPIECZEŃSTWA ludzi prowadzących te niewiarygodnie szybkie i niebezpieczne maszyny. Hm, czy faktycznie dzisiaj takie niebezpieczne? Biorąc pod uwagę osiągi bolidów i ilość wypadków śmiertelnych a osiągi tych samochodów to są zdecydowanie bardziej bezpieczne niż były kilka, kilkanaście lat temu. Jedną z przyczyn systemowej pracy nad poprawą bezpieczeństwa w F1 były BOLESNE wydarzenia, w postaci śmiertelnych wypadków.

Taki bolesny czas w Polskiej piłce nożnej oraz wiele kraks spowodował i pewnie jeszcze wiele spowoduje COVID-19. Dlatego zachęcam do zadawania mocnych i odważnych pytań w swoim dialogu wewnętrznym dotyczących teraźniejszości i przyszłości jednocześnie a jeszcze bardziej zachęcam do wygenerowania odpowiedzi i konkretnych działań.

Drodzy Inżynierowie Polskiej Piłki…

Co jeszcze musi się wydarzyć aby został wprowadzony piłkarski system emerytalny (SE) w Ekstraklasie? SE polegający na tym, że część pieniędzy, z kontraktów  piłkarzy byłyby do ich dyspozycji dopiero po zakończeniu kariery. Czerpmy ze sprawdzonych rozwiązań systemowych obowiązujących w lidze Belgijskiej, Holenderskiej czy Niemieckiej. Polscy piłkarze są oceniani, krytykowani w obszarze wysokości zarobków, ilości wydawanych pieniędzy ale czy są objęci jakąś systemową ochroną (w taki sposób jaki jest realizowany w  ww. ligach) lub chociaż systemową edukacją w tych obszarach? Do tej pory niestety NIE!

Drodzy decydenci w klubach, Ekstraklasie, w polskim futbolu….jesteśmy w trakcie PIT STOPU…wykorzystajcie ten moment obnażenia bardzo słabych punktów polskiej piłki w postaci istotnych luk w edukacji środowiska piłkarskiego oraz zabezpieczenia większości poprzez m.in. ww. rozwiązanie systemowe.

Tak na marginesie… Ile osób wśród lekarzy czy prawników odkłada regularnie na swoją emeryturę 30-40 procent z każdej miesięcznej pensji? Przypuszczam, że znikomy procent. Dlaczego? Jednym z powodów może być bardzo długi okres wykonywania zawodu w przeciwieństwie do zawodu ‚piłkarz’. Oczywiście w tych branżach też zdarzają się przypadki zachorowań, które uniemożliwiają dalsze wykonywanie zawodu – wtedy w grę wchodzi odpowiednie ubezpieczenie.

Co jeszcze musi się stać abyśmy regularnie i systemowo realizowali kursy dla piłkarzy z wiedzy o pieniądzu? Mnóstwo doradców, mnóstwo ‚sępów’ wśród obcych i bliskich krążyło, krąży i będzie krążyć nad głowami piłkarzy. Edukujmy ich częściej i skuteczniej!

Do inżynierów piłki na ten moment to wszystko a teraz chcę przekazać ‚kilka’ słów do finalnych wykonawców.

Drodzy Piłkarze…

…jeśli wyżej wymienione lub podobne rozwiązania systemowe zostaną wprowadzone czego Wam z całego serducha życzę …. to potraktujcie je jako BONUS natomiast fundamenty swoich karier budujcie poprzez wzrost swojej świadomości, wiedzy i umiejętności podejmowania optymalnych wyborów – kompleksowo – całościowo a nie tylko wybiórczo i w sposób ograniczony do samego grania w piłkę.

Serią poniżej przedstawionych pytań Chcę Was zachęcić do jak najlepszego wykorzystania tego trudnego okresu i sprawienia aby dla większości z Was stał się momentem zwrotnym lub kluczowym w karierze.

Co jeszcze musi się stać więcej (niż COVID-19 i paraliż sportu) abyś Ty piłkarzu SAM zadbał o swoje nawyki dotyczące balansu pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym, pomiędzy konsumpcją a inwestycjami w siebie, pochylił się nad odpowiednimi książkami lub korzystał z dobrych specjalistów w sposób świadomy i zaplanowany?

Co jeszcze musi się stać abyś Ty piłkarzu SAM wykazał więcej inicjatywy pomimo tego, że od najmłodszych lat trenerzy, rodzice, sztaby szkoleniowe, menedżerowie, dyrektorzy sportowi  bardzo często wyręczają Cię w myśleniu na wiele istotnych tematów i dziedzin życia?

Obecny czas to najlepszy z możliwych momentów na wykorzystanie przymusowego PIT – STOPU. Obecny czas to najlepszy moment na przewartościowanie lub skorygowanie swoich dotychczasowych priorytetów.

Myślenie systemowe warto opierać o sprawdzone i konkretne pytania.
Ile będzie mnie kosztowało jeśli się nie zmienię?
Jaka jest cena, którą płacę za brak zmiany?
Co stracę w mojej karierze, jeśli się nie zmienię – skoryguję?
Jakie koszty już płacę, emocjonalne, fizyczne, psychiczne, finansowe?
Jeśli się zmienię, jak będę się czuł?

Co będę o sobie myślał jeśli obecna kwarantanna mnie nie nie pobudzi do lepszego działania?
Jaką siłę zyskam, jeśli zmienię ten aspekt mojego życia?
Co jeszcze będę mógł osiągnąć, jeśli naprawdę zmienię się dzisiaj?
Jak będą się czuli moja rodzina i przyjaciele?
O ile szczęśliwszy się stanę?

Pomimo okresu zamrożenia sportu przeprowadziłem dziesiątki rozmów online z piłkarzami oraz trenerami i wiem, że zdecydowana większość miała już dość. Cieszę się razem z Wami z faktu odmrażania polskiej piłki a jeszcze bardziej będę się cieszył i jestem przekonany, że Wy rownież jeśli po opuszczeniu PIT-STOPU nie wjedziecie w stare koleiny tylko zaczniecie obierać lepszy tor jazdy niż dotychczas, Drodzy INŻYNIEROWIE i WYKONAWCY.

Myślenie to podstawa, a Myślenie systemowe to Nasz obowiązek i Nasza Szansa.

Ze Sportowym Pozdrowieniem

Paweł Frelik, trener mentalny